Kamera na Zlocie... (kliknij)

Wirtulany spacer po Zlocie... (kliknij)


Zapoznaj się z programem Zlotu... (więcej)




Strona odwiedzana:

6345142 razy

Widowisko multimedialne - "Skamieniały Las - Operacja Łódzka 1914"

Spektakl „Skamieniały Las” – Operacja Łódzka 1914” ma na celu przypomnienie historii największej operacji manewrowej Wielkiej Wojny, która rozegrała się na terenie obecnego Województwa Łódzkiego. Ideą przyświecającą Twórcom spektaklu jest podkreślenie bratobójczego charakteru umawianych walk, a także upamiętnienie faktu, jakim jest poświęcenie wielu Polaków, którzy siłą wcieleni do armii zaborców ginęli, wierząc w odzyskanie polskiej niepodległości.

W trakcie spektaklu zaznacza się rozmiar walk, porównywanych słusznie do tych, prowadzonych pod Verdun. Opisuje się pierwsze na świecie użycie gazu bojowego pod Bolimowem oraz równie innowacyjne zastosowanie samochodów pancernych pod Pabianicami. Podkreślenie rangi samej Operacji oraz jej wpływ na losy współczesnego świata, stanowi ważny element edukacyjny oraz ma na celu zaskakiwanie historią rodzinnych terenów.

W trakcie pół roku zaciekłych walk prowadzonych pod Verdun, zginęło 700 tysięcy żołnierzy, lecz pod Łodzią, w ciągu zaledwie dwóch tygodni bitwy, życie oddało ponad 200 tysięcy ludzi. Historycy zgodnie twierdzą, iż groźba niemieckiej przegranej w bitwie o Łódź, która przyczyniła się do ściągnięcia 4 korpusów, które wesprzeć miały pierwotnie atak na Paryż, skutkowała zatrzymaniem całego frontu zachodniego i narodziny, nastawionej na wyniszczenie, wojny pozycyjnej. Łódź działając jak swoista przeciwwaga zniwelowała niemieckie marzenia o zdobyciu Paryża, kierując historię na znane nam tory.

W Operacji Łódzkiej, która rozpoczęła się 11 Listopada 1914 roku, Polacy słusznie dopatrują się przyczyny, odzyskanej dokładnie cztery lata później, niepodległości. W czasach, gdy jedynie wojna zaborców mogła przerwać historyczny impas, trwający wówczas prawie 120 lat, tysiące Polaków, z okrzykiem „Pro Patria” na ustach, rzucało się w ogień walk.

Dlaczego jednak operacja wojskowa tej skali odeszła w niepamięć? Przyczyn jest kilka. Rosjanie po rewolucji w 1917 roku, dołożyli wszelkich starań by czasy znienawidzonego caratu odeszły na zawsze. Niemcy, które rozpętały także kolejną wojnę, postanowiły zrzucić z siebie piętno militaryzmu i pozwolić światu zapomnieć także o krwawych dniach Operacji Łódzkiej. Jednak, to nie zmieniające się systemy polityczne, czy działania propagandy, lecz wszechobecna ludzka niepamięć, pozwoliła z czasem Polakom uwierzyć, iż Operacja Łódzka, jako „bitwa zaborców” nic dla nich nie znaczyła.

Dziś przemierzając gęste lasy okalające Łódź, czy miejsca leżące poza zasięgiem współczesności, odnaleźć możemy wiele namacalnych śladów tej wielkiej operacji. W murach kościołów dostrzec możemy do dziś zardzewiałe odłamki szrapneli czy resztki pocisków artyleryjskich. Podczas wycieczek rowerowych często przyjdzie nam przeciąć ciągnące się kilometrami rowy, które są jedyną pozostałością, głębokich niegdyś, żołnierskich okopów. Zanurzone w leśnej gęstwinie przemawiają do nas pozostałości prawie 200 cmentarzy, a na porośniętych mchem nagrobkach odczytać możemy polskie nazwiska, nazwy jednostek i daty. W samym mieście wiele budynków jest niemymi świadkami tego wielkiego pojedynku europejskich mocarstw, przykładem może być słynny Grand Hotel, służący niegdyś jako sztab charyzmatycznym rosyjskim generałom a następnie sumiennym pruskim strategom.

Spektakl „Skamieniały Las – Operacja Łódzka 1914” skierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Spektakl niesie ze sobą przesłanie o charakterze antywojennym, ma na celu budowanie tożsamości lokalnej i krzewienie patriotyzmu. Zapraszamy w piątek o godz. 22.00 na widowisko multimedialne.






Tutaj możesz zamieścić swoje ogłoszenie... (więcej)


Plan dojazdu do Zlotu znajdziesz w tym miejscu... (więcej)



Kliknij aby zobaczyć plan sytuacyjny "Patelnia"... (kliknij)



Wejdz na forum zlotowe i podziel się swoją opinią , spostrzeżeniem lub uwagą ... (kliknij)

Aktualne opłaty za uczestnictwo w Letnim Zlocie... (więcej)



wszelkie prawa zastrzeżone zlot-darlowo.pl / patronat medialny: darlowo.info